سئو چیست

سئو چیست ؟ سئو ( به انگلیسی : SEO ) مخفف Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی برای موتور جستجو است. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو طبق مجموعه دستورالعمل ها و فاکتورهایی انجام می شود که در طی سالهای گذشته از الگوریتم های تعیین معیار برداشته شده است. الگوریتم موتورهای جستجو و در صدر آنها گوگل بر هیچ کسی به غیر از خود گوگل آشگار نیست. در حال حاضر بیش از چند صد فاکتور برای سئو سایت وجود دارد که بسیاری از آنها با آزمون و خطای انجام شده توسط سئوکاران حرفه ای و با سابقه به دست آمده است.

سئو چیست

شاید برای بسیاری از افراد هنوز مفهوم سئو مشخص نشده است و این سوال پیش آمده که سئو چیست . همانطور که می دانید سهم عظیمی از هدایت و دسترسی به نتایج دلخواه در وب با کمک موتورهای جستجو انجام می گیرد. موتورهای جستجو نیز همواره در تلاش هستند تا بهترین و مناسب ترین نتایج را به کاربران جستجو کننده ارائه نمایند. بر همین اساس مجموعه اصول و قواعدی توسط موتورهای جستجو و در راس آنها گوگل تدوین شده است که بر اساس آنها سایت بتواند در معرض نمایش جستجو کننده قرار گیرد. در کل به مجموعه اقدامات و راهکارهایی که موجب بهبود جایگاه یک یا چند کلمه کلیدی و یا یک سایت در نتایج SERP می شود سئو گفته می شود. SEO به دو صورت سئو داخلی و سئو خارجی انجام می شود.

سئو چیست

علاوه بر موارد ذکر شده در تعریف سئو و اینکه سئو چیست ، سئو امری رقابتی بوده و سطح آن با عیار جمعی سنجیده می شود. در واقع مانند رشته های ورزشی است که در آن ورزشکاران و تیم ها نسبت به هم سنجیده می شوند و نه نسبت به خودشان یا عیار دیگر. در سئو نیز قاعده به همین شکل است. یعنی میزان کار بر روی سئو سایت و کسب توفیقات در آن را فعالیت و سطح رقبا مشخص می کنند و میزان یا سطح مشخصی برای رسیدن به صدر نتایج وجود ندارد.

تعریف سئو

در تعریف سئو می توان گفت هر عاملی که بتواند جستجو کننده ای در وب را به یک سایت یا منبع مشخص هدایت کند به سئو مربوط است. در واقع راهکارهایی که یک سایت برای رسیدن به مخاطب و دریافت ورودی انجام می دهد در قالب تعریف سئو جای دارد. اگر مفهوم سئو را بخوبی متوجه نشده اید حتما مبحث سئو چیست را به دقت مطالعه کنید. در بین محتوا واژه های کلیدی بسیاری وجود دارد که پیشنهاد میکنیم به سادگی از آنها صرفنظر نکنید.

سئو چیست : به مجموعه راهکارهایی گفته می شود که برای دریافت ورودی از منابع خارجی انجام می شود.

چگونه سایت را سئو کنیم

بسیاری از کاربرانی که قصد دارند خودشان سایت را سئو کنند در ابتدا سوال اکثر آنها این است که چگونه سایت را سئو کنیم ؟ در پاسخ به این سوال میتوان گفت در ابتدا باید بخوبی بدانیم و درک کنیم که سئو چیست . مطالعه و پژوهش مخصوصا در منابع خارجی که فعالیت و انطباق بیشتری با متدهای روز دنیا در سئو دارند بسیار موثر است. مجموعه راهکارهای مقدماتی مخصوصا در بحث سئو داخلی دارای چهارچوب مشخص است و فراگیری آنها نیز به زمان اندکی نیاز دارد. موضوعی که اهمیت آن بیش از موارد مقدماتی است توجه به اصول و قواعد جدید در سئو است.

تکنیک های سئو

تکنیک های سئو در چند بخش قابل ارائه و انجام است. در واقع تکنیک های سئو به صورت عمومی و انحصاری قابل بررسی و انجام است. راهکارهای عمومی در سئو کاملا مشخص هستند و میتوان گفت بسیاری از سایت آنها را انجام میدهند. آن چیزی که باعث می شود سایتی نسبت به سایت های دیگر توفیقات قابل توجهی بدست بیاورد در تکنیک های سئو آن است. همانطور که قبلا اشاره شد گوگل بر دو اصل محتوا و لینک توجه بسیاری دارد. مجموعه اصول تولید محتوا به وضوح بیان شده اما در نهایت تعجب بسیاری از مواقع دیده می شود که این اصول ساده هم رعایت نشده و به عبارت بهتر مفهوم این اصول درک نشده است. برای مثال بسیاری از افراد حتی برخی سئوکاران هنوز تفاوت بین محتوای مفید ، باکیفیت ، جدید و منحصر بفرد را بخوبی تشخیص نمی دهند. لینک بیلدینگ جزو مهمترین اصول سئو سایت است که پیچیدگی آن بسیار بیشتر از تولید محتوا است.

سئو چیست

تاثیر سئو در کسب و کار

وجود منبع عظیمی از مشتریان تصویه شده ( آماده خرید ) در بحث سئو اهمیت بسیار بالایی دارد. مخصوصا اینکه از لحاظ تئوری و ظاهر هزینه آنچنانی برای سئو انجام نمی شود. این منبع عظیم حتی بزرگترین سایت های اینترنتی را به اینکار راغب کرده است. این موضوع به وضوح در میزان و ضریب نفوذ موتورهای جستجو در زندگی ما مشهود است.

فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت

در ادامه موضوع سئو چیست ، همانطور که گفته شد فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت به بیش از چند صد مورد می رسند که روز به روز به پیچیدگی و تعداد آنها افزوده می شود. در واقع الگوریتم ها و مجموعه فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت به علت وجود تخلفات متعدد در زمینه سئو و برای جلوگیری از آنها انجام می شود تا بتوان بهترین و مناسب ترین نتیجه را در SERP ( صفحه نتایج موتور جستجو ) نمایش داد. گوگل در صدر موتورهای جستجو تلاش بسیاری را در جهت مقابله با تخلف در زمینه سئو انجام می دهد. این تلاش نیز برای ابقای خود به عنوان موتور جستجوی نخست دنیاست.

نظر شما در مورد سئو چیست ؟

4 دیدگاه در “سئو چیست
  1. خیلی خوب و کامل و جامع سئو رو تعریف کردید و توضیحات بسیار مفیدی در زمینه سئو فرمودین متشکرم از لطف شما که انقدر عمیق و دقیق وارد جزئیات شدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *