آموزش بهینه سازی سایت

با توجه به لزوم بهینه بودن سایت تصمیم بر آن شد تا مقاله ای در رابطه با آموزش بهینه سازی سایت منتشر کنیم. همانطور که اطلاع دارید بهینه سازی جزو مقدمات سئو است و این دو موضوع در کنار هم نتیجه خوبی را بدست خواهند آورد. در این مقاله آموزشی در آغاز یک ذهنیت در مورد نقش بهینه بودن سایت به شما خواهیم داد و پس از آن بصورت کامل موضوع آموزش بهینه سازی سایت را با هم بررسی خواهیم کرد. با ما در ادامه با ما بررسی و آموزش بهینه سازی سایت همراه باشید.

آموزش بهینه سازی سایت

آموزش بهینه سازی سایت

برای اینکار باید در ابتدا وضعیت سایت خود را از لحاظ ساختاری بررسی کینم. ابزارها و راهکارهای بسیاری برای اینکار وجود دارد. بهینه سازی کدها ، بهینه کردن لود سایت ، قابلیت کش ، آدرس دهی های ساده و استاندارد ، حجم صفحات و بسیاری از موارد دیگر که در این ردیف قابل بحث و بررسی است. البته توجه داشته باشید که نمی توان سایت را به صورت کاملا ایده آل بهینه کرد. محدودیت های ساختاری ، گرافیکی ، فنی و … بعضا امکان انجام اینکار را صلب می کنند. اما در هر صورت هر قدر سایت به ایده آل ها نزدیک باشد بهتر است.

بررسی بهینه سازی سایت

سایت هایی مانند gtmetrix , seositecheckup , AhrefsW3C بسیار خوب هستند و پیشنهاد می شوند. آدرس سایت خودتان را برای بررسی در سایت های معرفی شده وارد و بررسی کنید بهینگی سایت شما در چه سطحی قرار دارد. سایت W3C صرفا کدهای سایت را بررسی و در صورت وجود مشکل اطلاع می دهد. سایت Ahrefs اطلاعات خوبی در مورد لینک ها ، وضعیت ساختاری و موارد مشابه می دهد اما متاسفانه استفاده از آن مستلزم پرداخت هزینه است. سایت seositecheckup اطلاعات بسیار خوبی در مورد وضعیت بهینگی سایت در اختیار ما قرار می دهد. سایت gtmetrix نیز از لحاظ ساختاری و بهینگی سایت را مورد بررسی قرار داده و نتایج ارزشمندی در این مورد در اختیار ما قرار می دهد.

بررسی سایت در gtmetrix

در ادامه موضوع آموزش سئو و بهینه سازی سایت پس از وارد کردن آدرس سایت و بررسی آن نتایجی نمایش داده می شود که از میان آنها Page Load Time به جهت اینکه سرعت لود ساعت را به ثانیه نمایش می دهد بسیار مهم است. در واقع با بررسی و حل مشکلات دیگر این مقدار کاهش پیدا می کند. PageSpeed Score که معیارهای گوگل برای بهینه بودن سایت است مقدار امتیازی است که از 100 به سایت داده می شود. این عدد هر قدر به 100 نزدیک باشد بهتر است. YSlow Score که معیارهای یاهو برای بهینه بودن سایت است مقدار امتیازی است که از 100 به سایت داده می شود. این عدد هر قدر به 100 نزدیک باشد بهتر است. توصیه می شود برای تسلط به YSlow و PageSpeed لینک زیر را با دقت تمام مطالعه کنید. اگر مشکلی بود در نظرات مطرح کنید تا پاسخ داده شود.

https://gtmetrix.com/recommendations.html

بررسی سایت در w3c

آدرس سایت خود را در این لینک وارد کرده و نتیجه را مشاهده کنید. این سایت اشکالات و خطاهای کد در سایت را نمایش می دهد و راهکار آنرا به همراه جزئیات کامل نمایش می دهد.

بررسی سایت در SeoSiteCheckup

آدرس سایت خود را در این لینک وارد کرده و نتیجه را مشاهده کنید. تمامی مواردی که مشکل ساز هستند نمایش و راهکارهای آن برای بهینه سازی سایت ارائه شده است.

بررسی سایت در Google PageSpeed Insights

آدرس سایت خود را در این لینک وارد کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

سایت های بسیاری در این حوزه فعال هستند که بهترین آنها در آموزش بهینه سازی سایت به حضورتان معرفی شد.


آموزش بهینه سازی سایت

خلاصه مباحث ضروری مورد نظر گوگل برای بهینه بودن سایت

 • استفاده از عناوین ، محتوا و توضیحات منحصر به فرد در سایت – هدف تمرکزی فقط 1 صفحه باشد.
 • استفاده از توضیحات مناسب در تگ توضیحات
 • استفاده از url های استاندارد ، حدالامکان کوتاه و منظم
 • امکان گشت و گذار راحت در سایت با لینک ها یا منوی ناوبری
 • استفاده از محتوا و خدمات با کیفیت بالا و ارزشمند
 • درج anchor text های مناسب و خوب در محتوا
 • بهینه سازی تصاویر
 • استفاده از تک های h1 , h2 , h3 , h4
 • وجود فایل robots.txt برای راهنمایی خزنده های گوگل
 • استفاده از صفت nofollow برای لینک های خارجی
 • طراحی سایت برای سازگاری کامل با تلفن همراه و اعلام آن به گول با تگ viewport

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *