سرور مجازی

سرور مجازی یا VPS ( Virtual Private Server ) سروری است که منابع آن از سرور اختصاصی تامین شده و به تنهایی قابلیت کار به عنوان یک سرور مجزا را دارد. سرور مجازی معمولا به قصد پایین آوردن هزینه ها و افزایش کارایی یک سرور به عنوان چند سرور مجزا ایجاد می شود. با توجه به اینکه منابع سرور مجازی معمولا کمتر از یک سرور اختصاصی است تهیه آن نیز هزینه کمتری نیز در بر دارد. البته باید توجه داشت که در طی چند سال اخیر این موضوع تغییرات بسیاری داشته است. در حال حاضر می توان سرورهای مجازی را مشاهده کرد که از یک یا چند سرور اختصاصی نیز منابع بیشتری در اختیار دارند. این مورد مخصوصا در سرورهای مجازی ابری بیشتر مشاهده می شود.

قاعدتا پایداری سرور مجازی به زیرساخت آن وابسته است. معمولا در شبکه های قابل اطمینان از بستر قابل اعتمادی برای سرورهای مجازی استفاده می کنند. در سرورهای مجازی ابری سرور وابسته به یک دستگاه نیست و در صورت از دسترس خارج شدن سرور اصلی سرورهای مجازی آن تحت الشعاع این مساله قرار نمی گیرند.

سرور مجازی

سرور مجازی

سرور مجازی برای سایت هایی که بازدید و مصرف منابع آنها از حد معمول بالاتر رفته و نیاز به منابع بیشتری دارند مناسب است. سرویس های میزبانی اشتراکی که در غالب هاست ارائه می شوند دارای منابع مشخص و محدودی هستند و به همین جهت با افزایش میزان مصرف از منابع می بایست تمهیدات لازم اتخاذ گردد.

سیستم های مجازی ساز نقش کلیدی در کیفیت و کارایی سرور مجازی دارند. برخی از سیستم ها منابع سرور اصلی را بصورت اشتراکی در اختیار همه سرورهای مجازی وابسته به آن قرار می دهند که این موضوع کارایی و کیفیت سرور مجازی را به شدت پایین می آورد. اما در شرایطی که منابع سرور بصورت اختصاصی در اختیار VPS قرار گیرد کیفیت خوبی خواهد داشت. استفاده از بستر شبکه پایدار و قوی ، مدل Raid هارد دیسک ها ، نوع پردازنده و حافظه سرور از اصلی ترین موارد دخیل در کیفیت و کارایی VPS هستند.