بهینه سازی sitelinks

بهینه سازی sitelinksReviewed by Adminator on Oct 30Rating:

همانطور که اطلاع دارید امکان شخصی سازی sitelinks از پنل Search Console وبمستر تولز گوگل برداشته شده است. گوگل دلیل اینکار را ساده سازی هر چه بیشتر پنل وبمستر خود اعلام کرده است. با این وضعیت تشخیص لینک ها در بخش Sitelinks بصورت خودکار خواهد بود. گوگل در ادامه تاکید کرده که قصد دارد لینک هایی را در بخش Sitelinks نمایش دهد که احساس می کند مفیدتر هستند. با این حساب بحثی با عنوان بهینه سازی sitelinks مطرح می شود که در این مقاله قصد داریم آنرا تحلیل کنیم. با ما همراه باشید.

بهینه سازی sitelinks

اگر در زمانی که ابزار Sitelinks در پنل Search Console قابل دسترس بود از آن استفاده نمی کردید لینک های موجود در صفحه نتایج موتور جستجو ( SERP ) بصورت خودکار با الگوریتم های خاص آن از سایت برداشته می شد. البته این نتایج اکثرا به کام وبسمتران سئو نبود و تمایل داشتند آنها را طبق نیاز و سلیقه شخصی سازی کنند. با حذف این ابزار ، گوگل باز هم سایت ها را به بهینه و استاندارد سازی بیشتر سایت خود مجبور خواهد کرد. شکل درختی در sitelinks گوگل نشان دهنده این است که باید سایت را طوری برای این منظور آماده کنیم که گوگل تنه و شاخه های سایت ما را بصورتی که ما می خواهیم تشخیص دهد. این موضوع ارتباط مستقیم با سئو داخلی ، طراحی سایت ( ساختار و معماری سایت ) دارد.

بهینه سازی sitelinks

هدف از حذف sitelinks

باز هم مانند همیشه گوگل از ارائه اطلاعات کامل در مورد حذف و در نقطه مقابل نحوه بهینه سازی sitelinks اجتناب کرده است. این موضوع به وضوح ترس گوگل از نقش بر آب شدن سریع راهکارهای خود را نشان می دهد اما چیزی که گوگل همیشه به آن اکتفا می کند ذکر نکات کلیدی است. در اینجا نیز گوگل با ذکر این نکته که سعی ما این است که لینک های مفید را در Sitelinks نمایش دهیم سایت ها را به چالش بیشتر در امر سئو و بهینه سازی دعوت کرده است. در این بین سایت هایی موفق خواهند بود که بیشترین استفاده و بهترین تفسیر را از نکات کلیدی ذکر شده کرده اند. گوگل برای تضمین بقای خود همیشه در تلاش است و حذف Sitelinks نیز نمونه ای از این تلاش است که با اینکار بتواند با ارائه اطلاعات مفیدتر به جستجوکنندگان موقعیت خود را به عنوان موتور جستجوی قابل اعتماد تثبیت کند. این را باور کنید که بیش از آنچه که سایت ها به گوگل نیاز داشته باشند گوگل برای بقای خود به سایت ها نیاز دارد.

شخصی سازی Sitelinks

با بررسی ساختاری بیش از 40 سایت بزرگ ، میان رده و نسبتا کوچک که بصورت دستی sitelinks خود را تعیین نکرده بودند به نتایج جالبی دست یافتیم. مهمترین نکته این است که کاربر پس از ورود به صفحه اصلی سایت بیشتر بر روی کدام لینک ها کلیک می کند. در واقع نرخ CTR کدام لینک ها بالاتر است. برای شخصی سازی Sitelinks نیز باید چیدمان سایت ( مخصوصا صفحه نخست ) را به نحوی انجام دهیم که صفحات مورد نظر کلیک بیشتری نسبت به سایر لینک ها دریافت کنند. به تصویر زیر توجه کنید. نرخ دریافت کلیک رتبه بندی شده است.

بهینه سازی sitelinks

همانطور که مشاهده می کنید بیشترین نرخ دریافت کلیک متعلق به ” ثبت پیش سفارش ” است. چرا که در بهترین موقعیت بوده ، با رنگ متمایز بصورت Action Box مشخص شده و کاربران بیشترین تعامل را با آن داشته اند. موارد دیگر نیز با پیروی از همین اساس و مقدار اهمیت اهمیت مشخص شده اند. در نقطه مقابل می بایست لینک میزبان قابلیت اینکه به عنوان یکی از آیتم های Sitelinks انتخاب شود را داشته باشد. به اینصورت که اگر با کلیک بر روی ” ثبت پیش سفارش ” به صفحه ای هدایت می شویم آن صفحه می بایست زیرساخت لازم را از بابت سئوی داخلی را داشته باشد. عنوان ، توضیحات ، تیتر ، محتوا و سایر موارد دخیل در On Page از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

موارد تاثیر گذار در بهینه سازی sitelinks

  • ساختار و معماری لینک دهی در صفحه اصلی بیشترین اهمیت را دارد.
  • اعطای اهمیت ( priority ) بیشتر به صفحات زیرشاخه نسبت به صفحات دیگر در sitemap.xml می تواند تاثیرگذار باشد.
    • برای مثال صفحه اصلی با priority 1
    • صفحات اصلی زیرشاخه ( هدف sitelinks ) با priority 0.9
    • صفحات معمول سایت ها اعم از پست ها و برگه ها با priority 0.8
  • پیوندهای داخل سایت و تعیین مرجع می تواند تاثیرگذار باشد.
  • استفاده از rel=canonical نیز برای معرفی صفحات شاخص موثر خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *