چگونه سایت بسازیم

چگونه سایت بسازیم

ساخت و راه اندازی یک سایت معمولی جزو کارهایی است که بر خلاف ظاهر پیچیده و دشوار آن بسیار آسان است. ممکن است این سوال شما نیز باشد که چگونه سایت بسازیم ؟ اگر در پی چنین موردی هستید تبریک می گویم شما تا کمتر از یک ساعت دیگر این علم را خواید داشت که قادر باشید یک سایت بسازید !!! ما این اطمینان را به شما میدهیم اگر باور نمی کنید در ادامه آموزش ساخت سایت همراه باشید. مطمئن باشید ضرر نخواهید کرد.

چگونه سایت بسازیم

چگونه سایت بسازیم

در قدم اول به یکسری موارد نیاز داریم که به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

  1. دامنه : نام و آدرس اینترنتی سایت
  2. هاست : فضایی که اطلاعات سایت در آن قرار می گیرد. مانند فایل ها ، دیتابیس و …
  3. وردپرس : سیستمی که بر روی سایت قابل نصب است و می توان محتوای سایت را با آن مدیریت کرد.

اطلاعات تکمیلی در مورد اینکه چگونه سایت بسازیم

سایت ها از لحاظ ساختاری به دو نوع استایتک ( Static – ایستا ) و دینامیک ( Dynamic – پویا ) تقسیم می شوند. سایت های دینامیکی با عاملی به نام دیتابیس ( بانک اطلاعاتی ) در ارتباط هستند و عمل پردازش توسط آن انجام می گیرد. زمانی که یک کاربر در سایتی ثبت نام می کند این اطلاعات از طریق دستورات نوشته شده به دیتابیس اعمال می شود و دیتابیس نیز خروجی های لازم مانند عضویت شما با موفقیت انجام شد را به کاربر می رساند. به همین طریق تمامی مواردی که عمل پردازش ، ذخیره ، انتقال ، ارسال ، دریافت و مانند آنها در سایت انجام می شود ساختار و نوع آن دینامیکی است. سایت های دینامیکی با وب سرور بواسطه عمل پردازش در ارتباط مستقیم قرار دارند و این قابلیت آنها را به اسکریپت های سمت سرور ( Server Side ) تبدیل کرده است. اما سایت های استاتیکی بیشتر عمل نمایش اطلاعات را بر عهده دارند و ویرایش و تغییر آنها معمول بصورت دستی صورت می گیرد. سایت های استاتیکی با توجه به اینکه سمت کاربر ( Client Side ) هستند و عملا بار پردازشی روی سرور ندارند مصرف منابع آنها پایین و سرعت نمایش آنها بالاست.

معمولا سیستم عامل لینوکس و ویندوز سرور کارایی و نفوذ بیشتری در سطح وب دارند. عملکرد و ساختار آنها نیز تفاوت بسیاری با هم دارد. زبان سازگار با سیستم عامل های لینوکسی معمولا php است و در مقابل زبان سازگار سیستم عامل ویندوز سرور asp.net است. زبان های برنامه نویسی بسیاری وجود دارند که توسط وب سرور عملیات های مورد نیاز خود را انجام می دهند. وب سرور پیشفرض سیستم عامل لینوکس Apache و وب سرور پیشفرض ویندوز سرور ISI است.

چگونه سایت بسازیم

در ادامه مبحث چگونه سایت بسازیم می توانید اقدام به تهیه پیش نیازهای ساخت سایت کنید.

پس از انجام این مرحله سایت شما آماده است. بهتر است برای تامین امنیت وردپرس مقاله زیر را مطالعه کنید.