آیا رتبه الکسا مهم است؟

همانطور که اطلاع دارید alexa.com سایتی است که بصورت جهانی و کشوری سایت ها را بر اساس مقدار ترافیک موجود روی آن رده بندی می کند. هر قدر عدد اختصاص داده شده به یک سایت کمتر باشد بهتر است. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم آیا رتبه الکسا مهم است یا خیر؟ بر همین اساس به بررسی رنک الکسا پرداخته و نتیجه گیری خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آیا رتبه الکسا مهم است

آیا رتبه الکسا مهم است

اجازه بدهید به این سوال که آیا رتبه الکسا مهم است کمی با تاخیر پاسخ دهیم. فاکتورهای دخیل در رتبه الکسا دامنه کاملا مشخص هستند. مقدار بازدیدهایی که از یک سایت بعمل می آید مهمترین فاکتور رده بندی الکسا است. در واقع رنک الکسا مقدار بازدید سایت ها را بر اساس رتبه آنها مشخص می کند. اما ابزارهایی مانند تولبار الکسا نیز در این محاسبات بی تاثیر نیست. یعنی تاثیری که یک بازدید کننده از سایت با مرورگر مجهز به افزونه تولبار الکسا بر روی رتبه آن سایت دارد از یک بازدید کننده معمولی بیشتر است. در زیر مجموعه عوامل دخیل در رتبه الکسا آورده شده است.

  • تعداد بازدیدهای یک سایت بر اساس تعداد آی پی و تعداد بازدید
  • کشور آی پی بازدید کننده از سایت – دخیل در رتبه کشوری
  • استفاده از Alexa Toolbar
  • ثبت سایت در الکسا

همین چهار فاکتور ذکر شده چهارچوب رتبه الکسا را تشکیل می دهد. با توجه به اینکه دور زدن و فریب سیستم رنک الکسا بسیار ساده است نمی توان رتبه الکسا را به عنوان مرجع و منبع قابل استناد و قطعی قبول کرد اما در هر حال الکسا محبوب ترین سیستم رتبه بندی سایت ها است. در سایت های با رنک بسیار خوب این موضوع کمی متفاوت است و بیشتر می توان به رنک الکسا اعتماد کرد. یعنی هر قدر سایت بزرگتر و قوی تر می شود دور زدن رنک الکسا در آن سخت تر می شود.

رتبه الکسا تنها یک عدد است 🙂 آنرا خیلی جدید نگیرید 😉

تاثیر رتبه الکسا در گوگل

متاسفانه آگاهی کم در این زمینه تا حدی موجب شده تا رتبه الکسا به عنوان فاکتور موثر در سئو مطرح شود. باید با قاطعیت عرض کنیم که رتبه الکسا هیچ تاثیر مستقیمی در گوگل ندارد. ضمنا رتبه الکسا بر خلاف تصور عموم نشان دهنده دریافت ورودی بیشتر از گوگل یا سایر موتورهای جستجو نیست. برای مثال ما سایتی در اختیار داریم که با رنک حدود 2000 ایران روزانه حدود 100 ورودی از گوگل می گیرد اما سایت دیگر با رتبه بالای 5000 ایران روزانه بیش از 700 ورودی از گوگل می گیرد. مواردی مانند تبلیغات و حتی حملات DDoS که سیلی از آی پی ها را به سایت روانه می کند در کاهش رتبه الکسا موثر سبز است.

4 دیدگاه در “آیا رتبه الکسا مهم است؟
  1. دستتون درد نکنه بابت این مقاله مفیدتون، باید اعتراف کنم من خودم یه مدت بود که خیلی رتبه الکسا رو جدی گرفته بودم ولی بعد اینکه از سیستم گوگل آنالیز استفاده کردم دیدم اصلا اون چیزی نیست که تصورشو می کردم کلا وقتمو تلف کرده بودم متاسفانه..
    دوستان خواهشن رتبه الکسا رو زیاد جدی نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *